Proč si zavolat chiropraktika-veterináře?
V posledních letech u nás zažíváme boom ohledně fyzioterapeutických metod. Jak se v tom ale vyznat a jak si vybrat kvalitního terapeuta pro své zvíře?
V posledních letech u nás zažíváme boom ohledně fyzioterapeutických metod. Jak se v tom ale vyznat a jak si vybrat kvalitního terapeuta pro své zvíře?
Kolem chiropraxe se vyrojila řada mýtů a polopravd. Často jsou vykládána majitelům od jiných terapeutů, kteří používají jiné metody. Jiné vznikají kvůli nepochopení této metody. Pokusila jsem se několik nejčastějších sepsat a uvést je na pravou míru. Aby se kolem chiropraxe trochu pročistil vzduch...
Název chiropraxe je odvozen z řečtiny ze slov chiro/cheiro a praxis,v překladu tedy znamená praktikováno rukama. Podle Americké asociace chiropraktiků jde o vědu a umění, které se věnují vztahu mezi páteří a nervovým systémem a jejich vlivem na celkové zdraví organismu.
Připravila jsem si pro vás pár zajímavých případů z mé chiropraktické praxe, tak tady je první z nich...
Pacientem byl šestiletý valach QH, využívaný v jezdecké škole. Dle majitelky má kůň problémy již delší dobu, vystřídalo se u něj už několik terapeutů, ale nikdo mu příliš nepomohl. Jeho problémem byly bolavé záda a jeho neochota cválat na pravou ruku.
Bolesti zad jsou častým zdravotním problémem u koní, nehledě na jejich výkonnost a specializaci. Koně s bolestmi zad nepodávají optimální výkony nebo bývají úplně vyřazeni z tréninku. Mc Gowan a kol.
Tělo koně se skládá z axiálních segmentů (zde můžeme zařadit hlavu, krk a trup) a ze 4 končetin, které zajišťují podporu těla a schopnost pohybu. Střed těla tvoří kostra trupu spolu s měkkými tkáněmi, které jsou spojeny s kostrou. Mezi tyto měkké tkáně řadíme vazy v oblasti páteře, svalstvo zad, hrudníku a břicha, a proximální svaly hrudní a pánevní končetiny...