Bolavá záda školního koně

Připravila jsem si pro vás pár zajímavých případů z mé chiropraktické praxe, tak tady je první z nich...

Bolavá záda školního koně

Pacientem byl šestiletý valach QH, využívaný v jezdecké škole.

Dle majitelky má kůň problémy již delší dobu, vystřídalo se u něj už několik terapeutů, ale nikdo mu příliš nepomohl. Jeho problémem byly bolavé záda a jeho neochota cválat na pravou ruku.

Při vyšetření jsem zaznamenala velmi citlivá záda už na lehký pohmat, kůň měl tendenci uhýbat a tuhnout v zádech už při lehkému tlaku na zádové svaly, pravá strana byla subjektivně horší než levá. Při pohybu na ruce se kůň pohyboval mírně ztuhle (zejména v obratech), ale nekulhal.

Chiropraktickým vyšetřením jsem zjistila blokády v prvním, čtvrtém a pátém krčním obratli a v oblasti kohoutku na levé straně. Ovšem jeho největší problém byl 15.hrudní obratel, přechod hrudní a bederní páteře (18.hrudní a první bederní obratel), 4., 5. a 6. bederní obratel a levý křížokyčelní kloub. Na mladého koníka to byl celkem dlouhý list problémů.

Při vlastním chiropraktickém ošetření jsem u tohoto koníka zažila moment, který mám v hlavě do dneška. Při ošetření většinou postupuji od zádě směrem dopředu, takže nejdříve uvolním případné problémy v křížokyčelním kloubu, pak přes bederní páteř postupuji na hrudník. Kůň byl při ošetření trošku nervózní, přišlo mi, že nevěděl, co se s ním děje a záda měl poměrně citlivé. Když jsem se dostala k 15.hrudnímu obratli, okamžitě po jeho uvolnění se valach nejprve prohnul v zádech, následně je krásně vyklenul, otřepal se, odfrknul si, podíval se na mně a v jeho očích byla vidět obrovská úleva. Osobně si myslím, že blokáda v tomto místě pak ovlivnila biomechaniku celého těla a vedla k následným kompenzačním blokádám, ať už se jednalo o krk nebo bedra. Oblast od 13. do 15. hrudního obratle je místo, které je z celé hrudní páteře nejpohyblivější, je zde největší rozsah pohybu v porovnání s jinými úseky. Proto je tato oblast i více citlivá a náchylná na problémy.

Po ošetření dostal pacient opět 3 dny volno od práce a poté se mohl postupně vrátit k ježdění. Když jsem přijela do stáje asi za dva týdny, majitelka mně poprosila, abych na něj koukla, jestli bude potřeba další kontrola. K mému údivu jsem našla ještě přetrvávající blokádu v posledním hrudním a čtvrtém bederním obratli, ostatní klouby byly pohyblivé k mé plné spokojenosti. Povolil i spasmus zádových svalů a valášek vypadal nadmíru spokojeně. Dle majitelky je konečně schopný cválat na obě ruce.